HakkımızdaDestek MerkeziSizi Arayalım

  Geleceğini BES’le

  BNP Paribas Cardif güvencesiyle sunulan 18 Yaş Altı BES planlarıyla çocuğunuzun geleceği için Bireysel Emeklilikte istikrarlı ve uzun süreli birikim yapmanız mümkün.

  Sizi Arayalım

  “Geleceğini BES’le” Nedir? (18 Yaş Altı İçin BES)

  Bireysel Emeklilik Kanunu'nda yapılan yasal düzenlemeyle birlikte 18 yaşından küçük çocuklar için de bireysel emeklilik sisteminin kapıları açıldı. Artık 18 yaşından küçük çocuklar da Bireysel Emeklilik Sistemi’ne katılabilir! Siz de çocuğunuza Bireysel Emeklilik Sözleşmesi oluşturarak geleceğine yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.

  BNP Paribas Cardif güvencesiyle sunulan 18 Yaş Altı BES planlarıyla çocuğunuzun geleceği için Bireysel Emeklilikte istikrarlı ve uzun süreli birikim yapmanız mümkün. Birikim hedefinize uygun olarak tercih edebileceğiniz 200TL’den başlayan aylık katkı payı tutarı, faizli ve faizsiz fon alternatifleri ve %30 devlet katkısı avantajıyla siz de çocuğunuzun için birikim yapmaya bugünden başlayın, geleceklerini güvence altına alın.

  “Geleceğini BES’le” Avantajları

  • Çocuklarınızın eğitim, üniversite, yeni iş gibi masrafları için birikim avantajı sağlamış olursunuz.
  • Sisteme erkenden dahil ederek çocuğunuzun birikimlerini büyütebilirsiniz.
  • Yatırdığınız tutarın %30'u oranında devlet katkısı* avantajından faydalanabilirsiniz.
  • Birikimlerinizin hangi fonlarda değerlendirileceğini belirleyebilir ve yılda 12 kez fon dağılımınızı değiştirebilirsiniz.
  • Aylık, 3 aylık, 6 aylık veya yıllık ödeme periyodları ile birikiminize kendiniz karar verebilirsiniz.
  • Çocukların geleceğini planlamak uzun bir yol; dilediğiniz zaman ödemelerinize ara verebilir, daha sonra tekrar devam edebilirsiniz.
  • Ödemelerinizi size en uygun olan ödeme aracı ile (kredi kartı, otomatik ödeme talimatı) yapabilirsiniz.

  Sıkça Sorulan Sorular

  18 yaşından küçükler için sistemde asgari kalma süresi ve emekli olma yaşında bir değişiklik bulunmakta mıdır?

  4632 sayılı Kanun’da bu yönde bir değişiklik yapılmadığı için, çocukların dahil olduğu emeklilik sözleşmeleri için de bireysel emeklilik sözleşmelerindeki devlet katkısı, sistemde kalma süresi ve emeklilik şartları mevcut geçerliliğini korumaktadır.

  18 yaş altı BES’te Devlet Katkısı var mı?

  Evet. 18 yaş altı için yapılan her Bireysel Emeklilik sözleşmesine %30 Devlet Katkısı, devlet tarafından ayrı ayrı ödenmektedir.

  18 yaş altı BES’te ödeyen, katılımcının kendisi olabilir mi?

  Hayır. 18 yaş altı Bireysel Emeklilik sözleşmesi, 18 yaşını doldurmamış genç ve çocuklara yapılır. Bu sebeple 18 yaş altında bir çocuk veya gencin ödeyen konumunda bulunması söz konusu değildir. 18 yaşından küçüklere Bireysel Emeklilik sözleşmesinde çocuk, sadece katılımcı olabilir.


  Çocukların yasal temsilcileri dışındaki kişiler tarafından katkı payı ödemesi yapılabilir mi? Üçüncü kişiler “katılımcı ad ve hesabına katkı payı ödeyen kişi” olarak belirlenebilir mi?

  Yasal temsilciler dışında kalan kişiler tarafından, yasal temsilciler tarafından izin verilmesi kaydıyla, sözleşmeye “katılımcı ad ve hesabına katkı payı ödeyen kişi” olarak kaydedilmek suretiyle katkı payı ödemesi gerçekleştirebilir.

  18 Yaş Altı BES nedir?

  Bireysel Emeklilik Kanunu'nda yapılan yasal düzenlemeyle birlikte 18 yaşından küçük çocuklar için de bireysel emeklilik sisteminin kapıları açıldı. Artık 18 yaşından küçük çocuklar da Bireysel Emeklilik Sistemi’ne katılabilir! Siz de çocuğunuza Bireysel Emeklilik Sözleşmesi oluşturarak geleceğine yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.

  18 yaşından küçükler adına kimler bireysel emeklilik hesabı açtırabilir?

  18 yaşından küçükler adına yasal temsilcileri aracılığıyla bireysel emeklilik hesabı açılabilir. Yasal temsilciler çocuğun velisi ya da vasisi olabilir.

  Hangi yaş aralığı 18 yaş altı BES için uygundur?

  Hangi yaşta olursa olsun her çocuk adına emeklilik sözleşmesi düzenlenebilecek olup; yaş konusunda bir alt sınır bulunmamaktadır.

  Çocukların dahil olduğu emeklilik sözleşmeleri gerektiği zaman erken sonlandırılabilecek mi?

  Evet. Bireysel emeklilik mevzuatı kapsamında çocukların yasal temsilcileri aracılığıyla veya fiil ehliyetini kazandıktan sonra kendileri tarafından sistemden erken ayrılmalarının engellenmesine yönelik bir düzenleme mevcut değildir. Çocuk katılımcının yasal temsilcileri tarafından usulüne uygun olarak başvuruda bulunulmak suretiyle her zaman sistemden ayrılma hakkı kullanılabilir.

  18 Yaş Altı BES nasıl çalışır?

  18 yaş altı BES, normal BES ile aynı şekilde çalışmaktadır. Sadece artık bir yaş alt limiti bulunmamaktadır.

  18 yaş altı BES'in avantajları nelerdir?

  Çocuklarınızın eğitim, üniversite, yeni iş gibi masrafları için birikim avantajı sağlamış olursunuz.
  Sisteme erkenden dahil ederek çocuğunuzun birikimlerini büyütebilirsiniz.
  Yatırdığınız tutarın %30'u oranında devlet katkısı* avantajından faydalanabilirsiniz.
  Birikimlerinizin hangi fonlarda değerlendirileceğini belirleyebilir ve yılda 12 kez fon dağılımınızı değiştirebilirsiniz.
  Aylık, 3 aylık, 6 aylık veya yıllık ödeme periyodları ile birikiminize kendiniz karar verebilirsiniz.
  Çocukların geleceğini planlamak uzun bir yol; dilediğiniz zaman ödemelerinize ara verebilir, daha sonra tekrar devam edebilirsiniz.
  Ödemelerinizi size en uygun olan ödeme aracı ile (kredi kartı, otomatik ödeme talimatı) yapabilirsiniz.

  BES'e ne zaman başlamalı?

  Bireysel Emeklilik Sistemi'ne başlamak için artık beklemenize gerek bulunmuyor. Geleceğinizi BES'lemeye erken yaşta başlayabilirsiniz. 

  Diğer Ürünlerimize Göz Atın!